Reklama

Suchą stopą

Suchą stopą

27.12.2011
Czyta się kilka minut
Globalne przepowiednie na rok 2011 nie różniły się znacząco od wróżb na lata poprzednie.
T

Tradycyjnie - jak to bywa zresztą od wielu tysiącleci - miał nastąpić koniec świata. Opisy tego wydarzenia, te ogólne i te wchodzące w detal, są nieco rozczarowującym obrazem ludzkiej wyobraźni. Są niezmienne od wieków, wskazują na szalenie pesymistyczną rysę i ograniczenia u ludzi pracujących w tego typu prognozach. Widać w nich wyraźne inspiracje literaturą klasyczną, która jest - jak się okazuje - wiecznie świeża.

Oczywiście najklasyczniejszą propozycją na koniec świata jest potop. Wydaje się jednak, że nie ma on dziś takiej siły perswazyjnej jak ongiś. W czasach, gdy na całym bożym świecie istniała tylko jedna łódź, a widzialny horyzont był granicą, poza którą nie zapuszczał się najodważniejszy z obieżyświatów, potop - owszem - przekonywał do głębszej refleksji. Jak się zresztą okazało, nielicznych. Potop był tematem grozy dla wielkich wizjonerów, a ...

4219

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]