Reklama

Stop likwidacji bibliotek!

Stop likwidacji bibliotek!

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Już od dawna zbieram się do napisania tego listu w podzięce za to, że jesteście. „Tygodnik” jest dla mnie jedynym czasopismem, które czytam, i to z dużym zainteresowaniem oraz nieukrywaną przyjemnością.
C

Czasem jestem nawet zła, iż w każdym numerze jest tak wiele ciekawych artykułów i nie nadążam z ich przeczytaniem przez tydzień. Powróciłam do czytania „TP” po długiej przerwie i teraz od ponad półtora roku nie wyobrażam sobie tygodnia bez Was.
Cieszy mnie różnorodność tematów, które poruszacie, obiektywizm i odwaga w przedstawianiu wielu ważnych treści. Dzięki Wam poszerzam swoje horyzonty, wiem, co się dzieje w sprawach politycznych, religijnych, społecznych, kulturalnych w Polsce i na świecie. Serdecznie całej redakcji i jej Redaktorowi Seniorowi dziękuję!

A teraz bezpośredni powód napisania tego listu. Na łamach „Tygodnika” niejednokrotnie znajdowałam tematy dotyczące edukacji. Już od ćwierć wieku (nie wiem, kiedy to minęło!) jestem nauczycielką-bibliotekarką w szkole podstawowej. Przeżyłam wiele zmian i pomysłów na funkcjonowanie oświaty, w tym bibliotek szkolnych. Moją pasją jest czytanie i staram się poprzez różne działania zarażać nią dzieci. Mam nadzieję, że z sukcesami. Pochwalę się tu nie tak dawno wyrażoną opinią dziewczynki z klasy IV: „Dzięki pani polubiłam czytanie”. W takim momencie skrzydła rosną na nowo i rośnie nadzieja, że czytelnictwo nie zginie.

A teraz okazuje się, że z nowej podstawy programowej został wykreślony fragment dotyczący konieczności istnienia w szkole biblioteki. I choć statystyki mówią, iż w 10 proc. szkół bibliotek już nie ma, to jednak w pozostałych pracują, w przeważającej większości tworząc korzystną atmosferę do czytania. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji ma pomysł na usunięcie pensji bibliotekarzy szkolnych, wraz z uposażeniem pedagogów, psychologów, logopedów i wychowawców świetlicy, z subwencji oświatowej. Za ich płace odpowiadałyby samorządy, które – jak wiadomo – liczą każdy grosz i pewnie nie będą chciały finansować tylu pracowników w każdej szkole. No cóż, nie pierwszy to pomysł przerzucenia kosztów na gminy…

Nasze środowisko próbuje się integrować w obronie dostępu uczniów do bibliotek przez zachęcanie do wyrażenia poparcia dla niepolitycznego protestu na stronie www.stoplikwidacjibibliotek.pl, słanie listów do ministerstwa i posłów.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]