Reklama

Starannie ukryta czułość

Starannie ukryta czułość

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Wbadaniach nad osobami z zaburzeniami psychicznymi z grupy schizofrenii zaczęto zwracać uwagę na nieobecność ojca. Jednak to feministki, jako pierwsze, wskazały, gdzie tkwi problem: ciężar wychowania, budowy związków i relacji uczuciowych spoczywał na matkach. Uważano je za nadopiekuńcze, chłodne, nawet wrogie.
M

Mamy więc “nadmiernie opiekuńczą matkę", “matkę-Polkę" czy “żydowską matką", ojca - nie ma. Mógł być “peryferyjny" lub “nieobecny emocjonalnie", choć niby był w domu, przynosił pieniądze, czasami nawet odezwał się przy stole. W patriarchalnie zbudowanym społeczeństwie trzeba było “przywrócić ojca", odciążając matkę i ułatwiając dziecku wyjście z klinczowego, bo nadmiernie emocjonalnie uwikłanego związku z matką. Co ważne, emocjonalna nieobecność ojca nie zależała od siły jego zaangażowania w rodzinę. On, po prostu, nie potrafił okazywać uczucia - nie tego od niego wymagano.

Dotychczas nie rozstrzygnięto, czy umiejętność okazywania uczuć jest zdeterminowana strukturą genów, czy wpływem środowiska. Ponieważ geny dochodzą do głosu pod wpływem środowiska, skupmy się na nim. I co? W wychowaniu chłopców podkreśla się konieczność powściągliwości, a zachęcania do...

4814

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]