Reklama

Średniowieczny radykał

Średniowieczny radykał

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Oskarżony onadużywanie imienia Jezus. Wzięty kaznodzieja, nie wahał się sprzątać klasztornych kloak. Nowicjuszom kazał chodzić po rozżarzonych węglach. Nie uciekł zogarniętego dżumą Krakowa. 3 czerwca zostanie kanonizowany Szymon zLipnicy.
L

Lipnica (obecnie Murowana) słynie dziś głównie z festiwalu palm wielkanocnych. Także w średnich wiekach miasteczko nie odgrywało większego znaczenia gospodarczego i kulturalnego. Kronikarz Marcin Kromer nazwał je pogardliwie locus obscurus. I pewnie mało kto by o nim usłyszał, gdyby między rokiem 1438 a 1440 nie urodził się tam Szymon.

Dojrzewał w rodzinie biednej, acz pobożnej, "wychowany przez rodziców, których szlachectwo leży raczej w wierności religii katolickiej niż pochodzeniu", jak wyraził się XVII-wieczny biograf o. Ludwik Skrobkowic.

Małego Szymona podobno nie pociągały zabawy z innymi dziećmi. Uciekał od nich i chowając się w ciszy kościoła pogrążał się w modlitwie. - To tradycja żywa do dzisiaj w Lipnicy, ale niemająca potwierdzenia w średniowiecznych źródłach - opowiada o. Wiesław Murawiec, postulator procesu kanonizacyjnego...

9841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]