Reklama

Ładowanie...

Średniowieczny radykał

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Oskarżony onadużywanie imienia Jezus. Wzięty kaznodzieja, nie wahał się sprzątać klasztornych kloak. Nowicjuszom kazał chodzić po rozżarzonych węglach. Nie uciekł zogarniętego dżumą Krakowa. 3 czerwca zostanie kanonizowany Szymon zLipnicy.
L

Lipnica (obecnie Murowana) słynie dziś głównie z festiwalu palm wielkanocnych. Także w średnich wiekach miasteczko nie odgrywało większego znaczenia gospodarczego i kulturalnego. Kronikarz Marcin Kromer nazwał je pogardliwie locus obscurus. I pewnie mało kto by o nim usłyszał, gdyby między rokiem 1438 a 1440 nie urodził się tam Szymon.

Dojrzewał w rodzinie biednej, acz pobożnej, "wychowany przez rodziców, których szlachectwo leży raczej w wierności religii katolickiej niż pochodzeniu", jak wyraził się XVII-wieczny biograf o. Ludwik Skrobkowic.

Małego Szymona podobno nie pociągały zabawy z innymi dziećmi. Uciekał od nich i chowając się w ciszy kościoła pogrążał się w modlitwie. - To tradycja żywa do dzisiaj w Lipnicy, ale niemająca potwierdzenia w średniowiecznych źródłach - opowiada o. Wiesław Murawiec, postulator procesu kanonizacyjnego...

9841

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]