Reklama

Sprawa biskupa Kaczmarka

Sprawa biskupa Kaczmarka

05.10.2003
Czyta się kilka minut
Czterdzieści lat po śmierci i pięćdziesiąt po sfingowanym procesie biskupa Czesława Kaczmarka (14-22 września 1953 r.) wypada zapytać, dlaczego właśnie jemu komuniści wyznaczyli rolę głównego oskarżonego.
Z

Ze względu na siłę i autorytet Kościoła kierownictwo Polskiej Partii Robotniczej zdecydowało o rozłożeniu w czasie walki o transformację światopoglądową społeczeństwa. Jej metodyka sprowadzała się do zasad “kija i marchewki", “dziel i rządź" oraz taktyki “salami". Do ich realizacji niezbędne było przygotowanie bazy informacyjnej, zwłaszcza dotyczącej członków Episkopatu. Zajęły się tym specjalistyczne służby, głównie w ramach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Punktem wyjścia były kryteria tzw. reakcyjności. Zaliczano do nich nie tylko przeciwstawianie się komunistom po wojnie, ale także działaność w Drugiej RP i podczas okupacji. Teczki z dossier systematycznie uzupełniano na podstawie prac operacyjnych, wiadomości od tajnych współpracowników i agentów bezpieki.

"Kolega gubernatora Franka"

Tak tworzono także teczkę na...

20621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]