Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Smog jako tabu

Smog jako tabu

06.02.2017
Czyta się kilka minut
Smog, zauważmy, jest dziś jedynym zjawiskiem, wobec którego nasi politycy są szalenie ostrożni.

​Żadne wydarzenie, nie tylko polityczne, żadna aktywność ludzka nie wywołała tak skrajnej oszczędności w formułowaniu opinii, sądów, jak smog właśnie. Indagowani politycy PiS-u posługują się tu językiem ezopowym, czy – to nieco szokujące – archaiczną już mową poprawnościową, niesłyszaną od wielu lat w tych ustach.
Powodem owej tajemniczej delikatności jest – jak mniemamy – pochodzenie społeczne smogu. Tym samym uznajemy, ku zdumieniu specjalistów od powietrza, że smog jest zjawiskiem bardziej klasowym, a na pewno bardziej społecznym niż atmosferycznym. Tym zaś samym smog, podobnie jak w Chinach ludowych, znalazł się w kategorii zjawisk objętym politycznym tabu.
Gdyby oto smog był produktem ubocznym czynności zwanej odrywaniem od koryta, byłby zapewne łatwiejszy do opisania i skomentowania. Byśmy najpewniej o smogu usłyszeli wtedy słowa najokrutniejsze. Takoż by było,...

3579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

No cóż, tak bywa gdy rządzą ludzie wykształceni ponad swoją inteligencję.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]