Reklama

Słów dość już padło, niech wreszcie nastąpią czyny

Słów dość już padło, niech wreszcie nastąpią czyny

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Wbrew obawom, zorganizowane w Berlinie przez Związek Wypędzonych obchody rocznicy Powstania Warszawskiego nie stały się prowokacją. Były politycznie i historycznie poprawne, momentami poruszające. Jakie wnioski płyną z tej uroczystości?.
M

Miejsce i czas dobrano nieprzypadkowo. Französischer Dom, czy tzw. Katedra Francuska, powstała w Berlinie jako świątynia hugenotów, którzy w XVII w. zostali wygnani z Francji i w liberalnych wówczas Prusach znaleźli nową ojczyznę. Genius loci jako symbol wypędzenia - to pasuje do logiki Eriki Steinbach. Jednak historyczna analogia jest nieuprawniona: Niemcy opuścili swe domy za Odrą nie z powodu wyznawanej religii, jak hugenoci, ale dlatego, że państwo niemieckie przegrało rozpętaną przez siebie “wojnę totalną".

Także data - 19 lipca - zorganizowanej przez Związek Wypędzonych uroczystości (pod patetycznym tytułem: “Empatia drogą do współistnienia - 60-lecie Powstania Warszawskiego") została dobrana świadomie i miała najwyraźniej sugerować historyczną paralelę: następnego dnia w Niemczech obchodzono 60. rocznicę zamachu na Hitlera w 1944 r. Jednak także i ta...

6505

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]