Reklama

Skąd wiesz, że wieloryb to żart?

Skąd wiesz, że wieloryb to żart?

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Koniec świata nie nastąpi z nienawiści ani nawet przez tragiczny zbieg okoliczności. Świat skończy się dlatego, że ktoś zrobi głupi kawał, a kto inny weźmie go na poważnie.
C

Co przyniesie zagładę ludzkości? Wojna? Epidemia? Asteroida, której Bruce Willis nie powstrzyma na czas? Coraz częściej myślę, że żadna z tych rzeczy. Być może ostatecznie największym zagrożeniem dla ludzkości okaże się to, co tak chętnie uznajemy za błogosławieństwo i ostatnią nadzieję – poczucie humoru.
Zajmuję się naukowo zjawiskami związanymi z internetowym folklorem. Ostatnio przedmiotem moich badań stają się nieporozumienia. Coraz częściej też sam jestem ich ofiarą albo sprawcą. Np. kiedy informuję znajomych o tym, że udostępniona przez nich w mediach społecznościowych wiadomość jest fałszywa, a oni mi na to: „No pewnie, że fałszywa! Przecież chyba każdy rozumie, że udostępniam to tylko ironicznie – po to, żeby wyszydzić, w jakie to bzdury ludziska teraz wierzą. Jak mogłeś pomyśleć, że to było na serio?!”.
Od kilku tygodni hitem są doniesienia o śmiertelnych...

16069

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A bym tam nie demonizował „rozpoznawanie konwencji (albo wypracowanie nowych), umiejętność określenia, co jest żartem, a co głoszone jest na poważnie, może się okazać jedną z najważniejszych kompetencji” Dla pokolenia 50+ znana jest historia czarnej wołgi, odliczanie Kaszpirowskiego i wiele innych tego typu śmieci. Traktowano je niezwykle poważnie. Będąc dzieckiem straszono mnie niezliczoną ilością stworów z babą jędzą na czele. Wszystkie owe stwory mogły mi uczynić rzeczy straszne i wręcz niewiarygodne. Chyba na tym polega nauka rozpoznawania i odsiewania bajań fantazji od nierzeczywistości. Opanowanie sztuki refleksji nad własnymi i innych poczynaniami, wyławiania momentu gdzie coś zaczyna zgrzytać, gdzie trzeba przystopować, lub zejść na dalszy plam. Nasze poczucie humoru na przestrzeni wieków specjalnie się nie zmienia i nie sadze aby zagrażało naszej egzystencji. Problemem jest pozostawianie samopas dzieci z intranetem, nie udzielania im pomocy w odsiewaniu ziarna od plew. Problemem dzisiejszym jest brak czasu dla dzieci, brak z nimi rozmowy o potworach naszego czasu. Raczej to nie poczucie humoru, lecz jego brak będzie powodem końca świata.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]