Reklama

Ładowanie...

Skąd wiesz, że wieloryb to żart?

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Koniec świata nie nastąpi z nienawiści ani nawet przez tragiczny zbieg okoliczności. Świat skończy się dlatego, że ktoś zrobi głupi kawał, a kto inny weźmie go na poważnie.
C

Co przyniesie zagładę ludzkości? Wojna? Epidemia? Asteroida, której Bruce Willis nie powstrzyma na czas? Coraz częściej myślę, że żadna z tych rzeczy. Być może ostatecznie największym zagrożeniem dla ludzkości okaże się to, co tak chętnie uznajemy za błogosławieństwo i ostatnią nadzieję – poczucie humoru.
Zajmuję się naukowo zjawiskami związanymi z internetowym folklorem. Ostatnio przedmiotem moich badań stają się nieporozumienia. Coraz częściej też sam jestem ich ofiarą albo sprawcą. Np. kiedy informuję znajomych o tym, że udostępniona przez nich w mediach społecznościowych wiadomość jest fałszywa, a oni mi na to: „No pewnie, że fałszywa! Przecież chyba każdy rozumie, że udostępniam to tylko ironicznie – po to, żeby wyszydzić, w jakie to bzdury ludziska teraz wierzą. Jak mogłeś pomyśleć, że to było na serio?!”.
Od kilku tygodni hitem są doniesienia o śmiertelnych...

16069

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]