Reklama

Sen Szymanowskiego

Sen Szymanowskiego

10.05.2015
Czyta się kilka minut
Po zapadnięciu kurtyny wpierw rozległy się okrzyki zachwytu, a dopiero potem rzęsiste brawa. Tajemnicza opera „Król Roger” zaczyna pochód przez światowe sceny.
Inscenizacja „Króla Rogera” w Royal Opera House w Londynie Fot. Bill Cooper / ROH
W

W dziennikach Zygmunta Mycielskiego jest przejmujący fragment, w którym autor pisze o „sporym koszu, w którym znajduje się kupa rzeczy po Karolu Szymanowskim”. Po śmierci kompozytora kosz przechodził z rąk do rąk, aż trafił do niejakiej pani Wanke. Mycielski przeglądał jego zawartość ze smutkiem, zakłopotaniem i bezradnością. „Fotografie, cały świat zapadły, ordery, stary, zjedzony przez mole frak – widocznie miał dwa, bo pochowali go przecie w jednym – z którego, nie wiem czemu, odciąłem wstążeczkę Legii Honorowej. Cygarniczki, które pamiętam, pudełeczko srebrne, nie wiadomo na co, które nosił w kieszeni, woda z Lourdes, którą mu dała Stasia do picia przed śmiercią, inhalator i rączka do pióra”. Wśród tych nikomu już niepotrzebnych przedmiotów nie znalazł ani listów Szymanowskiego, ani nut z jego muzyką. Zostawił wszystko u pani Wanke, nie wiedząc, co z tym dalej począć.

...

8767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]