Reklama

Ładowanie...

Sen Szymanowskiego

10.05.2015
Czyta się kilka minut
Po zapadnięciu kurtyny wpierw rozległy się okrzyki zachwytu, a dopiero potem rzęsiste brawa. Tajemnicza opera „Król Roger” zaczyna pochód przez światowe sceny.
Inscenizacja „Króla Rogera” w Royal Opera House w Londynie Fot. Bill Cooper / ROH
W

W dziennikach Zygmunta Mycielskiego jest przejmujący fragment, w którym autor pisze o „sporym koszu, w którym znajduje się kupa rzeczy po Karolu Szymanowskim”. Po śmierci kompozytora kosz przechodził z rąk do rąk, aż trafił do niejakiej pani Wanke. Mycielski przeglądał jego zawartość ze smutkiem, zakłopotaniem i bezradnością. „Fotografie, cały świat zapadły, ordery, stary, zjedzony przez mole frak – widocznie miał dwa, bo pochowali go przecie w jednym – z którego, nie wiem czemu, odciąłem wstążeczkę Legii Honorowej. Cygarniczki, które pamiętam, pudełeczko srebrne, nie wiadomo na co, które nosił w kieszeni, woda z Lourdes, którą mu dała Stasia do picia przed śmiercią, inhalator i rączka do pióra”. Wśród tych nikomu już niepotrzebnych przedmiotów nie znalazł ani listów Szymanowskiego, ani nut z jego muzyką. Zostawił wszystko u pani Wanke, nie wiedząc, co z tym dalej począć.

...

8767

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]