Second Tygodnik

Wirtualna siedziba Tygodnika w Second Krakow

28.08.2007

Czyta się kilka minut

Wtorek, redakcja "Tygodnika Powszechnego". W obszernym pokoju na dole kłębi się spory, barwny tłumek. Jedni w garniturach, inni w dresach - czytają zawieszone na ścianach tablice z powiększeniami stron pisma, piją kawę, rozparci na czarnych skórzanych sofach dyskutują z członkami redakcji - Agą Lilliehook i Kuzminem Thorne. Trwają rozmowy o linii politycznej "TP", o encyklice "Humanae vitae" i stosunku Kościoła do antykoncepcji, o wystroju gabinetu Naczelnego, który znajduje się w głębi. A tam, w umeblowanym eleganckimi antykami pokoju, na ścianach wiszą historyczne zdjęcia redakcji, okładka pierwszego numeru... Na biurku leży kartka z życzeniami imieninowymi od kard. Wojtyły do Jerzego Turowicza. Stary zegar wybija pełną godzinę. Na wiekowej szkolnej tablicy, służącej do planowania kolejnych numerów, ktoś napisał wielkimi literami: "Tygodnik Powszechny wita w Second Life".

Bo wszystko to dzieje się w wirtualnej siedzibie pisma, w wirtualnym świecie gry, przy wirtualnym Rynku krakowskim, na rogu wirtualnej ulicy Wiślnej.

"Tygodnik" postanowił otworzyć swoją siedzibę w Second Life, żeby uruchomić jeszcze jeden sposób komunikowania się z czytelnikami oraz prezentować pismo tym, którzy go jeszcze nie znają - zwłaszcza młodym, ciekawym świata i szukającym chwili refleksji. Wirtualna redakcja ma być, w środowisku stworzonym przede wszystkim z myślą o zabawie, miejscem zapraszającym do dyskusji i lektury bardziej serio. Już dziś można tam przeczytać wybrane teksty w postaci zawieszonych na ścianach kopii stron prawdziwego "TP", zobaczyć fotografie najważniejszych autorów i porozmawiać z przedstawicielami redakcji. W najbliższym czasie pojawi się regał z wyborem historycznych tekstów z 60 lat istnienia pisma - tylko tu dostępny będzie bezpłatnie zbiór artykułów takich jak "Biedni Polacy patrzą na getto" Jana Błońskiego (1987 r.), "Nieszczęsny dar wolności" ks. Józefa Tischnera (1992 r.), "Wierność wobec Kościoła" ks. Jana Piwowarczyka (1947 r.) czy "Dobro i zło w Kościele" Jerzego Turowicza (1993 r.). A z dzisiejszej perspektywy lektura tekstów "Czy astronautyka zagraża religii" ks. Andrzeja Bardeckiego (1958 r.), "Rewolucja seksualna wśród młodzieży polskiej" Zbigniewa Lwa-Starowicza (1971 r.) czy "Rozmowy niedokończone - z hippisami krakowskimi" ks. Adama Bonieckiego (1969 r.) może być nie tylko zabawna, ale i pouczająca.

Kolejny regał zgromadzi "Tygodnikowe" teksty poświęcone internetowi, a w obszernej sali spotkań na piętrze kamienicy znajdzie się galeria rysunków "Wichajstra" i urządzane będą spotkania z autorami tekstów i czaty ze szczególnymi gośćmi "Tygodnika" w Second Life - rozpoczynają się właśnie prace nad avatarem ks. Bonieckiego.

Siedzibę wirtualnej redakcji wykonała agencja Supremum Group, która stworzyła niedawno Second Krakow, a w połowie września planuje otworzyć wirtualne wersje kolejnych najważniejszych polskich miast.

MK

W sobotę 1 września o godz. 17.00 zapraszamy do siedziby Tygodnika w Second Life na dyskusję o aktualnym numerze "TP".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 35/2007