Reklama

Scena i kulisy

Scena i kulisy

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Leży przede mną raport na temat broni jądrowych czwartej generacji, sporządzony przez pewien niezależny instytut w Szwajcarii. Jego lektura skłania do tego, by powiedzieć parę słów na temat zagrożeń, o których nie czyta się dziś na pierwszych stronach gazet.
A

Autorzy piszą w zakończeniu, że dotąd żadna broń jądrowa oparta na niestandardowej technologii nie została zbudowana, ale znaczny postęp w rozwoju fizyki jądrowej pokazuje, że wiele potencjalnych rozwiązań, które uważano za czysto spekulatywne, stało się technicznie możliwe. Raport powstał przed czterema laty; myślę, że znajdujemy się o krok dalej.

Nie referuję oczywiście szczegółów, nie jest to temat dla “Tygodnika". Próby nad nowymi broniami prowadzi się dzisiaj często w rzeczywistości wirtualnej. Przy pomocy testów atmosferycznych łatwo sprawdzić, czy ktoś dokonał próbnego wybuchu jądrowego, ale stwierdzić, że przeprowadzono wybuch symulowany komputerowo, w ogóle nie można, chyba że ma się dostęp do tego komputera.

Poza znanymi reakcjami rozszczepienia, opartymi na uranie i plutonie, mamy jeszcze jedną potencjalną możliwość, której dawno...

6895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]