Reklama

Scena i kulisy

Scena i kulisy

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Leży przede mną raport na temat broni jądrowych czwartej generacji, sporządzony przez pewien niezależny instytut w Szwajcarii. Jego lektura skłania do tego, by powiedzieć parę słów na temat zagrożeń, o których nie czyta się dziś na pierwszych stronach gazet.
A

Autorzy piszą w zakończeniu, że dotąd żadna broń jądrowa oparta na niestandardowej technologii nie została zbudowana, ale znaczny postęp w rozwoju fizyki jądrowej pokazuje, że wiele potencjalnych rozwiązań, które uważano za czysto spekulatywne, stało się technicznie możliwe. Raport powstał przed czterema laty; myślę, że znajdujemy się o krok dalej.

Nie referuję oczywiście szczegółów, nie jest to temat dla “Tygodnika". Próby nad nowymi broniami prowadzi się dzisiaj często w rzeczywistości wirtualnej. Przy pomocy testów atmosferycznych łatwo sprawdzić, czy ktoś dokonał próbnego wybuchu jądrowego, ale stwierdzić, że przeprowadzono wybuch symulowany komputerowo, w ogóle nie można, chyba że ma się dostęp do tego komputera.

Poza znanymi reakcjami rozszczepienia, opartymi na uranie i plutonie, mamy jeszcze jedną potencjalną możliwość, której dawno...

6895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]