Reklama

Samowola sułtana Erdogana

Samowola sułtana Erdogana

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Prof. Ahmet Insel, turecki politolog: Mamy w Turcji nie totalitaryzm czy zajadłą dyktaturę, ale coś, co nazwałbym „panowaniem samowoli”. Nie boimy się, że ktoś nas zabije, ale że nagle zostaniemy aresztowani pod dowolnym zarzutem.
Dzień Zwycięstwa, Ankara, 30 sierpnia 2014 r. VOLKAN FURUNCU / ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES
S

Szymon Łucyk: Żyje Pan jedną nogą w Paryżu, a drugą w Stambule. W obu tych krajach od wielu miesięcy obowiązuje stan wyjątkowy. W Turcji od roku: od kiedy w lipcu 2016 r. nie powiodła się próba puczu. Turcja i Francja to porównywalne sytuacje?

Ahmet Insel: Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. We Francji stan wyjątkowy wprowadzono, aby ścigać osoby podejrzane o islamski terroryzm. Dlatego uprawniono władze lokalne do stosowania nadzwyczajnych środków wobec podejrzanych o dżihadyzm, takich jak areszt domowy bez uprzedniej zgody sądowej. Zdarzały się nadużycia z tym związane, ale nie było ich dużo. I na tym w zasadzie ograniczenie wolności się kończy. Natomiast stan wyjątkowy w Turcji to coś zupełnie innego. To generalne zawieszenie państwa prawnego. W drodze zwykłych dekretów władze wyrzucają z pracy tysiące niewygodnych dla siebie ludzi, odbierają im paszporty, likwidują...

14593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]