Rybka zwana tarczą

Prezydent USA przyjął w rodowej rezydencji w Kenneburkport prezydenta Rosji. Główną informacją ze spotkania była wyprawa w głąb morza na ryby (królem połowu okazał się Putin, który złowił okonia), głównym daniem podczas rodzinnej kolacji była ulubiona potrawa Busha-seniora - miecznik, zwany również rybą-mieczem. A główną zagadką była rybka, zwana tarczą antyrakietową.

09.07.2007

Czyta się kilka minut

Na zgłoszone podczas ostatniego szczytu G-8 rosyjskie propozycje wspólnego użytkowania stacji radarowej w azerbejdżańskiej Gabali, która miałaby zastąpić planowane obiekty amerykańskiego systemu w Czechach i Polsce, Putin nie usłyszał jednoznacznej odpowiedzi zakłopotanego Busha (głos zabierali eksperci, wskazując, że propozycje są prowokacyjne i nie uwzględniają realiów). Przywiezione do USA kolejne inicjatywy, utrzymane w stylu radzieckich inicjatyw pokojowych, rozszerzały poprzednią ofertę. Putin zaproponował włączenie do systemu budowanej stacji pod Armawirem w Rosji i centrum w Brukseli (czy w Brukseli ktoś o tym słyszał i konsultował się z Putinem?). Bush nie wyrzucił ich od razu do kosza, zaznaczył tylko, że USA nie rezygnują z planów budowy obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Antyrakietowa rybka jest oścista i łatwo się nią zadławić. Moskwa zmusiła Amerykę do tłumaczenia się, na czym polega nowy system, sprowokowała ogólną dyskusję, zmąciła zgodność poglądów w Europie. Sama pokazała natomiast, że sprzeciwiając się budowie radaru w Czechach i bazy w Polsce, nie zrezygnowała z planów "odzyskania" utraconych stref wpływów za miedzą. Wychodząc z coraz to nowymi pomysłami, Moskwa próbuje wręcz przejąć inicjatywę i narzucić własną wizję ładu międzynarodowego.

W istocie Kreml nie jest w stanie technologicznie konkurować z USA, nie może też pozwolić sobie na wyścig zbrojeń. Używa zatem broni dyplomatycznej, nie zapominając, że Waszyngton w każdej chwili może zaserwować na stół swoje ulubione danie: rybę-miecz. Choć Rosji wydaje się, że ma w zanadrzu swoją rybkę: zaraz po spotkaniu w Kenneburkport wicepremier Iwanow zagroził, że Rosja może umieścić rakiety średniego zasięgu w Kaliningradzie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2007