Reklama

Ładowanie...

Rozliczyć się za życie

31.10.2004
Czyta się kilka minut
Stroje bractwa uszyto trzysta lat temu z lnianego płótna. Len jest szorstki i nieprzyjemny. Za winy duszy cierpi ciało.
P

Pokutne bractwo św. Marii Magdaleny założył w 1710 r. ks. Piotr Paweł Gawlikowski, proboszcz zalaskiej parafii. Papież Klemens XI zatwierdził je bullą i nadał odpusty. W święta patronów parafii (30 listopada - św. Andrzeja, i 22 lipca - św. Marii Magdaleny), oraz podczas Gorzkich Żalów , bracia ubierają szaty zakrywające ciało i kaptury zasłaniające twarz.

Postanowić poprawę

Odpust w dniu św. Andrzeja. Przed kościołem w Zalasie ustawiono kramy. Ludzie sięgają po cukierki: - Kupujcie imbirowe. Kupujcie waniliowe. Kupujcie, bo jutro już nas tu nie będzie - zachęcają sprzedawcy.

Mieszkańcy są weselsi niż zwykle. Tego dnia ludziom robi się lżej. Wierzą, że grzechy będą im odpuszczone. Że zaczną żyć lepiej. Zrobili rachunek sumienia, żałują win.

Podczas Mszy bracia Łukasz, Daniel i Marcin stali przed...

9650

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]