Reklama

Rozdawaj

Rozdawaj

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Wiele lat temu mój znajomy podjął pracę w Rabce, w jednej z placówek służby zdrowia. Wieść niosła, że nigdy nie zamykał na klucz drzwi od pokoju, w którym mieszkał. Gdy dyrekcja w końcu mu to nakazała zamykał, a następnie wrzucał klucz do przytwierdzonego do framugi pudełeczka z napisem Tu jest klucz.
-

---ramka 335126|prawo|1---Ludzie wchodzili i wychodzili zarówno wtedy, gdy był, jak i kiedy go nie było. Przyjmował wszystkich serdecznie, a gdy ktoś oglądał z zainteresowaniem jakąś książkę czy płytę, mówił: “Podoba Ci się? To weź!". Wbrew pozorom mieszkanie nie zostało ogołocone, bo ludzie zafascynowani jego postawą zawsze przynosili mu nowe pozycje. Było to miejsce, w którym gospodarz i jego goście czuli się bogatsi niż niejeden człowiek skrzętnie kolekcjonujący bibliotekę.

Ten przykład pokazuje sposób przemiany każdej rzeczy w dar wzbogacający dającego i obdarowanego. Tak już bowiem jest, że marność nad marnościami ofiarowana z radością, staje się wartością nieziemską, a każda rzeczywistość duchowa potraktowana z buchalteryjną zachłannością marnieje, stając się źródłem utrapienia dla jej posiadacza. Próbując coś zyskać dla siebie, nieuchronnie dojdziesz...

3011

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]