Reklama

Rosjanie mają Papieża

Rosjanie mają Papieża

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II interesuje, niekiedy wręcz fascynuje, wielu Rosjan. Przy okazji 25-lecia pontyfikatu w mediach rosyjskich pojawiło się sporo artykułów poświęconych Papieżowi. Życzliwych, choć najczęściej niezbyt głębokich. Pisano, że Kościół katolicki przeżywa dziś epokę rozkwitu. Co przyciąga do Kościoła, zastanawiał się np. publicysta tygodnika “Itogi": sama jego istota czy urok osobisty Jana Pawła II? Świętując wraz z całym światem rocznicę pontyfikatu Rosjanie nie wnikali raczej w nauczanie Papieża, choćby z tej przyczyny, że najczęściej znają je fragmentarycznie. Dobrze zatem, że moskiewskie Wydawnictwo Franciszkanów wydało właśnie dwutomowy wybór pism Jana Pawła II.
J

Jest to imponujące przedsięwzięcie edytorskie, a zarazem pierwsza w języku rosyjskim tak obszerna, ponad tysiącstronicowa, prezentacja twórczości poetyckiej i dramaturgicznej Karola Wojtyły (,,Przed sklepem jubilera" i “Brat naszego Boga" oraz teksty o Teatrze Rapsodycznym). Większości przekładów dokonała Elena Twierdisłowa, która każdy z utworów opatrzyła rzetelnymi komentarzami i przypisami, świadczącymi o znakomitej znajomości przedmiotu. Rosjanie otrzymują również tłumaczenie “Osoby i czynu", bodaj najważniejszego traktatu filozoficzno-antropologicznego Karola Wojtyły, oraz listów apostolskich Jana Pawła II (“Ut unum sint", “Orientale lumen" - szczególnie ważne dla dialogu między wyznawcami prawosławia i katolicyzmu - oraz list poświęcony św. Janowi od Krzyża). Twierdisłowa przetłumaczyła również niektóre encykliki (,,Centesimus annus" i “Fides et ratio"), prezentuje...

2523

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]