Reklama

Ładowanie...

Rosja wywraca szachownicę

22.02.2022
Czyta się kilka minut
Rzucając w grudniu wyzwanie Zachodowi i Ukrainie, Putin przekalkulował i nic nie osiągnął. Postanowił więc wykreować nową sytuację. Czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości?
Mieszkańcy obwodu ługańskiego oglądają orędzie Władimira Putina, 21 lutego 2022 r. Fot. AP/Associated Press/East News
P

Po godzinnym orędziu, wygłoszonym wieczorem w poniedziałek 22 lutego – było ono mieszaniną antyukraińskich i antyzachodnich fobii oraz seansem wypaczania historii – Władimir Putin ogłosił uznanie niepodległości separatystycznych parapaństw w Doniecku i Ługańsku. Zrealizowany został zatem scenariusz, którego niemal nikt nie oczekiwał. Czy jest to sukces Rosji, jak twierdzą niektórzy? I co czeka dalej Ukrainę – oraz Europę?

Długi cień porozumień mińskich

Decyzja Putina to nowe otwarcie w rozgrywce z Zachodem oraz z Ukrainą. W koszu wylądowała bowiem ostatecznie koncepcja, na której opierał on swoją politykę wobec Kijowa w ostatnich latach.

Od 2015 r. aż do wczorajszego poniedziałku Kreml konsekwentnie twierdził bowiem, że nie ma alternatywy dla porozumień mińskich. Podpisane przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę pod presją rosyjskiej ofensywy w...

7142

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]