Reklama

Rosja wobec epidemii

Rosja wobec epidemii

30.03.2020
Czyta się kilka minut
Koronawirus został dostrzeżony przez władze Rosji jako problem około 20 marca. Tego dnia oficjalnie odnotowano 253 infekcji.
R

Rząd się zebrał, uruchomiono stronę internetową o wirusie. Media uspokajały: władze z wyprzedzeniem podjęły właściwe decyzje, służba zdrowia jest gotowa, środków ochrony w bród. Wcześniej, gdy epidemia szalała w Wuhan i pojawiły się pierwsze przypadki w Europie, sądzono, że wystarczy zamknięcie granic (najpierw dla obywateli Chin, potem Europy).

Pod koniec marca wzrost zachorowań do ponad 1500 (najwięcej w Moskwie: ponad tysiąc) zmusił władze do bardziej zdecydowanych działań. W miastach zamknięto szkoły, restauracje, parki. Prezydent wygłosił orędzie: zapowiedział, że wobec zagrożenia plebiscyt konstytucyjny zostanie przeniesiony. Miał się odbyć 22 kwietnia: naród miał się wypowiedzieć, czy popiera poprawki do konstytucji, w tym wyzerowanie kadencji prezydenckich Putina, co miało umożliwić mu start w kolejnych wyborach. Epidemia skorygowała ten plan. Może także inne przyjdzie weryfikować. Gospodarka, oparta na surowcach, jest wrażliwa na ceny ropy, a te spadają. Im dłużej potrwa bessa, tym więcej rezerw rząd będzie musiał zużyć. Na jak długo ich wystarczy? Prezydent uspokoił, że rząd przyzna ulgi dla małych i średnich firm, pomoże z kredytami i podatkami.

W mediach od wielu dni dużo miejsca zajmują reportaże o operacji pomocy dla Włoch. Ministerstwo obrony wysłało samoloty z epidemiologami i sprzętem. Akcja miała zaakcentować możliwość przeprowadzenia desantu na terytorium państwa NATO, pokazać ułomność Sojuszu. Jaką jeszcze misję ma do wykonania wysłana formacja pod dowództwem gen. Igora Kikotia, pozostaje kwestią otwartą. ©

Więcej na blogu autorki na stronie „TP” >>>


CZYTAJ TAKŻE:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]