Reklama

Rosja: tajemnica Łoszarika

Rosja: tajemnica Łoszarika

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Na Morzu Barentsa doszło do poważnej awarii na atomowym okręcie podwodnym AS-31 (Łoszarik) należącym do rosyjskiej marynarki wojennej: 1 lipca w wyniku pożaru zginęło 14 członków załogi. Skąpą wiadomość o wypadku rosyjskie ministerstwo obrony podało dzień później.
Dmitri Lovetsky / AP / EAST NEWS
Dmitri Lovetsky / AP / EAST NEWS
U

Ujawniono nazwiska ofiar i ich stopnie: okazało się, że śmierć poniosło kilku kapitanów pierwszej rangi – to wysokie szarże, odpowiadające dowódcom wielkich jednostek (np. krążowników); wszyscy oni służyli w tajnej jednostce w Petersburgu.

Obecność na pokładzie tak wielu wysokich oficerów marynarki świadczy, że tajna misja Łoszarika obejmowała szczególnie ważne zadania. Jakie? Tego być może nie dowiemy się nigdy – okoliczności wypadku utajniono. Łoszarik to aparat głębokowodny, który zdaniem amerykańskich wojskowych może służyć do działań dywersyjnych na dnie morskim, takich jak podłożenie ładunków, przecięcie kabli itd.

Oficjalne wyjaśnienia są mętne i bałamutne: w części, gdzie znajdowały się akumulatory, doszło do spięcia, co wywołało pożar, oficerowie znajdujący się w tej grodzi uratowali życie cywilnego specjalisty przebywającego na pokładzie, a potem zabarykadowali się w części objętej pożarem, dzięki czemu uratowali okręt i pozostałych członków załogi (nie wiadomo, ilu ich było; nie wiadomo, czy ponieśli uszczerbek). Zdaniem niezależnych komentatorów wersja ta nie wytrzymuje krytyki.

Zwraca uwagę reakcja władz: prezydent Putin nakazał uhonorowanie ofiar i wypłacenie odszkodowań dla rodzin, ale nie ogłoszono żałoby, a pogrzeby (na zdjęciu) miały charakter zamknięty. Media szybko wyciszyły szum wokół tematu. Tajemnica Łoszarika zapewne pozostanie za siedmioma pieczęciami.

Polecamy: Siedemnaście mgnień Rosji - blog Anny Łabuszewskiej

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]