Reklama

Ropa, węgiel i wybory

Ropa, węgiel i wybory

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Wprawdzie finis coronat opus, jednak Angela Merkel odniosła zwycięstwo trochę pyrrusowe, ponieważ jej przyszły gabinet obciążono nie tylko liderem socjaldemokratów Münterferingiem w charakterze wicekanclerza, ale i kilkoma innymi ministrami z tej partii i sądząc z opinii politologów amerykańskich możliwości pani kanclerz zostały przez to bardzo ograniczone.
M

Miała ona ambitny program ratowania Niemiec reformami, dotyczącymi i podatków, i tak zwanego sozialu, wszystko to jednak najprawdopodobniej Münterfering wraz ze swoimi poplecznikami storpeduje i powstanie sytuacja patowa, jak w szachach, kiedy nie można ani wygrać, ani przegrać.

Nauka z tego taka, że interes partii niekoniecznie pokrywa się z interesem państwa. W tym przypadku najwyraźniej się nie pokrywa: SPD zdecydowana jest minimalizować rozpęd reformatorski pani Merkel i skończy się zapewne na skromnych resztkach jej programu. A ponieważ reformy w Niemczech są konieczne, w rezultacie za rok albo półtora roku doczekamy się nowych wyborów. Tak to przynajmniej w tej chwili wygląda.

Obserwowałem z ciekawością, jak socjaldemokraci i chadecy w straszliwych targach i kłótniach walczyli o każdy fotel, żeby obsadzić tak zwane kluczowe ministerstwa...

5923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]