Reklama

Ropa, węgiel i wybory

Ropa, węgiel i wybory

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Wprawdzie finis coronat opus, jednak Angela Merkel odniosła zwycięstwo trochę pyrrusowe, ponieważ jej przyszły gabinet obciążono nie tylko liderem socjaldemokratów Münterferingiem w charakterze wicekanclerza, ale i kilkoma innymi ministrami z tej partii i sądząc z opinii politologów amerykańskich możliwości pani kanclerz zostały przez to bardzo ograniczone.
M

Miała ona ambitny program ratowania Niemiec reformami, dotyczącymi i podatków, i tak zwanego sozialu, wszystko to jednak najprawdopodobniej Münterfering wraz ze swoimi poplecznikami storpeduje i powstanie sytuacja patowa, jak w szachach, kiedy nie można ani wygrać, ani przegrać.

Nauka z tego taka, że interes partii niekoniecznie pokrywa się z interesem państwa. W tym przypadku najwyraźniej się nie pokrywa: SPD zdecydowana jest minimalizować rozpęd reformatorski pani Merkel i skończy się zapewne na skromnych resztkach jej programu. A ponieważ reformy w Niemczech są konieczne, w rezultacie za rok albo półtora roku doczekamy się nowych wyborów. Tak to przynajmniej w tej chwili wygląda.

Obserwowałem z ciekawością, jak socjaldemokraci i chadecy w straszliwych targach i kłótniach walczyli o każdy fotel, żeby obsadzić tak zwane kluczowe ministerstwa...

5923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]