Reklama

Rewolucja na co dzień

Rewolucja na co dzień

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Na polsko-niemieckim pograniczu życie toczy się niezależnie od awantur. Po wejściu Polski do strefy Schengen Odra nie jest już granicą dwóch światów.
N

Na polsko-niemieckim pograniczu życie toczy się niezależnie od awantur. Po wejściu Polski do strefy Schengen Odra nie jest już granicą dwóch światów.

W Guben i Gubinie, we Frankfurcie, Zielonej Górze, Görlitz, Gorzowie czy Szczecinie - wszędzie tam nad Odrą i Nysą coś się dzieje, zmienia. Warszawa i Berlin z ich sporami wydają się daleko. Normalność, czy może: zwyczajność wraca nie tylko do miast. Także miasteczek, które kiedyś wydawać mogły się "końcem świata" - jak Chojna.

Podróż samochodem z Berlina do Chojny trwa nieco ponad dwie godziny. Drogą nr 158 przez Hohenwutzen dociera się do granicy, a zaraz za nią - do Osinowa Dolnego. Licząca 200 mieszkańców wioska, osiadła tuż nad rzeką, która w tym miejscu wygina się najdalej na zachód, nie narzeka na brak odwiedzających. Znana jest w regionie jako "wieś fryzjerów". Usługi oferuje tu 30...

9369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]