Reklama

Rewolucja dzień po dniu

Rewolucja dzień po dniu

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Dlaczego w pewnym momencie rządzący ustępuje, choć ma za sobą armię? Dlaczego ustąpili prezydenci Gruzji, Ukrainy, Kirgizji? I odwrotnie, co sprawiło, że nie ustąpił prezydent Uzbekistanu? Podczas każdego przełomu najciekawsze są właśnie mechanizmy, które prowadzą do zmiany systemu władzy.
N

Nie tylko te widoczne, w postaci manifestacji, ale także ukryte, rozgrywające się za kulisami. Najczęściej jest tak, że te drugie wspomagają pierwsze i na odwrót. Bo nikt nie ma chyba wątpliwości, że rok temu w Kijowie działo się o wiele więcej, niż chcą (mogą) powiedzieć ci, którzy uczestniczyli w wydarzeniach nie tylko na Majdanie, ale także podczas poufnych negocjacji.

Na przykład: jak to się stało, że w niedzielę 28 listopada - już po spotkaniu ukraińskiego “okrągłego stołu" z udziałem przedstawicieli Polski i Unii, podczas którego ustalono, że nie będzie rozwiązań siłowych - dwie dywizje wojsk wewnętrznych otrzymały ostrą amunicję i rozkaz, by “za wszelką cenę" odblokować centrum Kijowa? To oczywiste, że ten, który wydał rozkaz - wiceminister spraw wewnętrznych - był tylko figurantem. Kto za nim stał, w Kijowie i może nie tylko w Kijowie? I dlaczego...

2055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]