Reklama

Remember me...

Remember me...

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Jego muzyka wyzwala od razu poczucie poezji - pisał o Purcellu w programie poprzedniego koncertu prof. Michał Bristiger. I jeszcze: Stanowczo za mało śpiewa się go u nas i gra. To samo można powiedzieć o Brittenie. Dzięki takim koncertom przestajemy odczuwać ten brak. Choćby na chwilę. Ale jaką!.
Z

Zaczęło się, jak zwykle, od wprowadzenia prof. Bristigera. A potem już tylko muzyka, najpiękniejsza z możliwych, za każdym razem dająca poczucie pełni. Ale też zawsze inna, bo każdy koncert "De Musica" ma inną budowę i dramaturgię, innych wykonawców. "W pierwszej części kwartet Brittena i pieśni Purcella, w drugiej - pieśni Purcella i kwartet Brittena" - tak mówił wcześniej Profesor o koncercie grudniowym. Boska symetria, cudowne nasycenie. "Oddaleni o setki lat - czytamy w programie - należą do wspólnej angielskiej kultury muzycznej; jeden nadał jej w XVII wieku światową rangę, drugi stworzył dzieło, które odnowiło muzykę angielską w historii muzyki XX wieku".

Pierwszy zabrzmiał "II Kwartet smyczkowy" Brittena z 1945 roku zwany "Purcellowskim" (powstał w 250. rocznicę śmierci kompozytora). Przedtem, w sierpniu 1945, Britten napisał cykl pieśni do "Świętych...

5741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]