Reklama

Reforma i skandale

Reforma i skandale

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Rząd przygotowuje ważną reformę - w służbie zdrowia najważniejszą od dziesięciu lat. W ciągu najbliższych dwóch lat większość polskich szpitali ma przekształcić się w spółki prawa handlowego.
N

Na oddziałach, na których leczy się chorych z nadciśnieniem, cukrzycą i rakiem, zaczną obowiązywać zasady rynkowe. W skrócie: oznaczać będzie to tyle, że właściciel szpitala, którym niekoniecznie będzie już samorząd, postara się, by placówka przynosiła zyski, a nie straty. Jeżeli mu się to nie uda i splajtuje - nikt, oprócz wierzycieli, jego długiem nie będzie się martwił.

Pacjenci na pewno na tym zyskają. Koniec z restrukturyzacjami, koniec z niekończącym się i kosztującym budżet państwa wiele miliardów złotych oddłużaniem szpitali. Koniec z nieefektywnym gospodarowaniem publicznymi pieniędzmi. Koniec z dzieleniem szpitali na publiczne i niepubliczne - lepsze i gorsze. Teraz wszystkie będą mogły na równych zasadach podpisywać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wszystkie też będą mogły pobierać opłaty za te usługi, których Fundusz nie zamówi.

...
2205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]