Reklama

Refleksja wyborcy po przejściach

Refleksja wyborcy po przejściach

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów Publicznych został przedstawiony w piątek przez premiera i dwóch najważniejszych ministrów. Przyznam, że liczyłem na coś więcej. Kiedy dwa miesiące temu dowiadywałem się z ministerstwa finansów, że wiceminister Ludwik Kotecki pracuje nad programem konsolidacji finansów publicznych, to oczekiwałem dokumentu, który pokaże drogę zejścia z 6-7 proc. deficytu finansów publicznych do 3 proc.
D

Dlaczego te 3-4 procent różnicy jest tak istotne? Dlatego że ciężar rosnącego długu coraz bardziej nas przygniata. Coraz więcej płacimy odsetek i co roku więcej musimy pożyczać, by starczyło na ich spłatę i na budżetowe wydatki. Na tej drodze możemy natrafić na ustawowe i konstytucyjne progi zakazujące zwiększania długu publicznego. Nie w tym roku, ale za rok czy dwa to realna groźba. Próba rozmontowania progów mogłaby z kolei wystraszyć pożyczkodawców i podnieść koszty obsługi zadłużenia - tak jak to ma dziś miejsce np. w Grecji. W każdym razie konieczne byłyby drakońskie cięcia ? zamrożenie płac w sektorze publicznym czy ograniczenie waloryzacji świadczeń.

Jak tego uniknąć? Teoretycznie najważniejszą propozycją ma być tzw. reguła wydatkowa, ograniczająca wzrost wydatków budżetowych. Przyznam jednak szczerze, że nie rozumiem, jakie może mieć ona praktyczne...

2719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]