Rana myślenia

Stefan Chwin (ur. 1949) jest pisarzem, eseistą, badaczem romantyzmu, grafikiem, krytykiem literackim i wykładowcą uniwersyteckim.

03.06.2013

Czyta się kilka minut

Wśród najbardziej znanych jego książek są m.in. powieści „Hanemann” (1995), „Esther” (1999), „Dolina Radości” (2006), „Panna Ferbelin” (2011) oraz dwa tomy „Dziennika”; jako prozaik i eseista otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodę Literacką Gdynia.


Opublikowane przed trzema laty „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni” to obszerne, utrzymane w duchu najlepszych tradycji humanistyki studium poświęcone „samobójstwu egzystencjalnemu”, czyli niejako „czystemu”, wynikającemu nie na przykład z odrzuconej miłości, ale z niezgody na samo urządzenie naszego świata. Jakby samobójca zwracał się „Nie, dziękuję” do Boga – ofiarowującego mu życie. Na ponad 500 stronach Chwin śledzi literackie i ikoniczne tropy, poczynając od postaci biblijnego Judasza, czytając Dostojewskiego i Gombrowicza, szkicując „kartografię” wydanego śmierci ciała, typologię i „poetykę” samobójstw.


Druga, równie fundamentalna część tej pracy nosi tytuł „Samobójstwo i »grzech istnienia«” i trafiła do księgarń w tym roku. Dialogując ze św. Augustynem, Miltonem, Byronem i Kleistem, interpretując postaci Hioba, Wertera, Prometeusza, Stawrogina czy Frankensteina, Chwin stawia pytania m.in. o ból, zło, które nieuchronnie, z racji samego istnienia, zadajemy innym żyjącym. „Uwięziony – jak to odbiera – w ciasnej klatce istnienia, dotknięty do żywego skandalem własnej egzystencji, do której został, nie wiedzieć czemu, przymuszony, samobójca boleśnie odczuwa, że wszystko, czym jest otoczony, ogranicza go i rani. Ale czuje też, że samą swoją obecnością w świecie, każdym gestem, a nawet każdym oddechem – rani to, co go otacza”.


W kręgu równie trudnych pytań znajdujemy się, czytając książkę „Miłosz. Interpretacje i świadectwa” (2012) – zbiór esejów osnutych wokół twórczości autora „Ocalenia”. Chwin znakomicie analizuje tu sprzeciw Miłosza wobec darwinowskiej koncepcji życia i jego podejrzenie, że Auschwitz, Zagłada, totalitaryzm mogą być na pewien sposób normą istnienia świata. Pisze także o sporze poety ze Zbigniewem Herbertem, o jego próbie samobójczej oraz stosunku do powstania warszawskiego.


Osobnym rozdziałem jest sprawa gdańskiego Pomnika Poległych Stoczniowców, na którym – być może wbrew intencji noblisty – znalazł się fragment wiersza „Który skrzywdziłeś człowieka prostego”. Wątek ten pojawia się także w pracy „Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje – dokumenty – świadectwa” (2012), opracowanej przez Krystynę i Stefana Chwinów, a opublikowanej – podobnie jak wspomniane już pozycje – przez wydawnictwo Tytuł. Jest to także z całą pewnością najbardziej pieczołowita kronika związków poety z Trójmiastem, jego kolejnych tu wizyt, w której znajdziemy zapisy spotkań Miłosza czy wywiadów, których udzielił Chwinom.


Zabrzmi to zdanie banalnie, nie na miarę Chwinowego pisania, niemniej jednak winno być wypowiedziane: kolejne eseistyczne książki autora „Hanemanna” są lekturą obowiązkową dla tych wszystkich, którzy nie boją się myślenia, tej otwartej, ciągle niezagojonej rany.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Ur. 1971 r. Krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Autor książki „Miłosz. Biografia” (Wydawnictwo Znak,… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2013