Reklama

Radość znalezienia

Radość znalezienia

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Piętnasty rozdział Ewangelii według św. Łukasza przedstawia spór Jezusa z faryzeuszami i nauczycielami Pisma, którzy "szemrali: »To Ten, co przyjmuje grzeszników i jada razem z nimi«" (Łk 15, 2). Jego odpowiedź stanowią trzy przypowieści: o zagubionej owcy, zagubionej drachmie i zagubionym synu. Trzecia, najdłuższa, ma najbogatszą historię wykładni. W jej perspektywie zazwyczaj też interpretuje się dwie poprzednie. Wiele wskazuje na to, że taki był też zamiar autora tekstu: o ile bowiem dwie pierwsze przypowieści kończą się puentą, zdaniem podsumowującym i nadającym jednoznaczną wymowę, trzecia urywa się nagle, jakby zakończenie miała znaleźć dopiero w życiu słuchających i czytających Ewangelię.
S

Spór Jezusa z faryzeuszami i nauczycielami Pisma dotyczy w swej istocie pytania, na czym polega przestrzeganie Tory. Jezus jest radykalniejszy w rozumieniu jej przestrzegania: nawrócenie do Boga - cel wypełniania Tory - obejmuje też wspólnotę stołu z celnikami i grzesznikami obojga płci. Dlatego Jego odpowiedzią na szemranie adwersarzy są trzy przypowieści kończące się wspólnym posiłkiem lub ucztą. Wszystkie łączy też wątek zagubienia, znany ze Starego Testamentu, oznaczający rozproszenie się Ludu Bożego, jego cierpienia i pragnienie Jahwe, by zgromadzić go w jedno (zob. np. Ez 34).

Przypowieści o pasterzu szukającym owcy i kobiecie szukającej drachmy wpisują się jednocześnie w charakterystyczny dla Łukasza sposób opowiadania paralelnego, w którym jedna część wyjęta jest z życia mężczyzn, druga - kobiet. Czytamy więc o Królowej Południa i mężczyznach Niniwy (...

4139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]