Reklama

„Waciaki” kontra „ukropy”

„Waciaki” kontra „ukropy”

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Jeśli do wyszukiwarki wpiszemy po rosyjsku hasło „Odessa”, otrzymamy podpowiedzi: „Krym”, „Ukraina”, „Rosja”, „Noworosja”. Niepotrzebne skreślić.
Gigantyczna flaga Ukrainy na odeskich schodach w Dniu Konstytucji, 28 czerwca 2014 r. Fot. Yevgeny Volokin / REUTERS / FORUM
G

Gdy na Ukrainę weszła rosyjska armia, w miejscowych mediach pojawiła się wypowiedź pewnego rosyjskiego żołnierza. Wyznał on, że mają rozkaz: dojść do Odessy.
Gubernator obwodu odeskiego Igor Palica skomentował, zwracając się do obywateli Federacji Rosyjskiej: „Rozumiem, że po tym, jak zrezygnowaliście z europejskich towarów, macie mnóstwo pustych aut dostawczych. Czy naprawdę chcecie wykorzystać je do przewożenia »zielonych ludzików« z powrotem do Rosji, do ich bliskich?”. Jak mawia mój odeski przyjaciel o „zielonych”: Putin i Liliputiny, czyli liliputy Putina.
Niebiesko-żółta gitara
W Odessie wojnę widać w szczegółach. Zwolennicy prozachodniego rządu, który objął władzę po lutowym zwycięstwie Majdanu i ucieczce Janukowycza, nazywają swych oponentów „waciakami” – to nawiązanie do dziadostwa, łachmanów. Ci z kolei swoich rywali zwą „ukropami”. Po...

15420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]