Reklama

Ładowanie...

Przywrócić nadzieję, zakończyć podziały

Przywrócić nadzieję, zakończyć podziały

22.10.2018
Czyta się kilka minut
Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji Akogo? i kliniki Budzik, oraz abp Wojciech Polak, prymas Polski, otrzymali 15 października 2018 r. Medale Św. Jerzego – nagrodę „Tygodnika” za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”.
Marianna Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, która w jej imieniu odebrała wyróżnienie, i abp Wojciech Polak, prymas Polski, z Medalami Św. Jerzego. BEATA ZAWRZEL DLA „TP”
P

Podczas gali w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha laureatów przyznawanej po raz 25. nagrody ogłosił Piotr Mucharski, redaktor naczelny „TP”.

Kapituła Medalu wyróżniła Ewę Błaszczyk – której fundacja zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce – „za przywracanie nadziei, której nie dawała nawet medycyna; za upór i cierpliwość w tworzeniu systemowej opieki dla ludzi w śpiączce”. Medal w imieniu Ewy Błaszczyk odebrała córka, Marianna Janczarska.


Czytaj także: A kogo to obchodzi: Anna Goc o Ewie Błaszczyk


Abp Wojciech Polak, prymas Polski, otrzymał Medal „za walkę ze smokiem podziałów, które oddaliły od siebie Polaków. Za to, że jest siłą spokoju naszego Kościoła. Za to, że jednoczy wspólnotę swoim opanowaniem i pokorą – w naszych czasach cechami unikalnymi”.


Czytaj także: Kościół nikogo nie wyklucza - rozmowa z abp. Wojciechem Polakiem


– Ewa Błaszczyk wyręczyła nasze państwo w walce o tych, którzy sami nie mogą upomnieć się o swoje prawa. Dała rodzicom nadzieję, której wcześniej odmawiali im lekarze – mówiła w laudacji Anna Goc, dziennikarka „Tygodnika”. – Nam wszystkim pokazała nieopisany dotąd świat: dzieci, które nie budzą się i nie umierają. Takich, dla których nigdzie nie było miejsca.

– Dziękujemy jej za trudne do połączenia cierpliwość i upór. Za wizję. I forsowanie jej mimo wszystko. Za to, że się nie zatrzymuje – także wtedy, gdy po wybudzeniu okazuje się, że potrzebna jest żmudna, długa rehabilitacja – wyliczała Goc. – Dziękujemy, że od lat odpowiada na najtrudniejsze pytania: jak zająć się czymś, wobec czego medycyna nie daje jasnych odpowiedzi? Jak być z ludźmi w śpiączce tam, gdzie są, skoro nie zawsze się da ich sprowadzić z powrotem?

O Prymasie mówił ks. Adam Boniecki.

– Tegorocznego laureata trudno opisywać językiem bojowym. Nie prowokuje starć, jest człowiekiem pokoju – mówił redaktor senior „TP”. – Człowiek pokoju nie znaczy jednak człowiek lękliwy. Ksiądz prymas wie, że jego głos ma większe znaczenie niż głos każdego innego biskupa. Jest następcą wielkich prymasów – Hlonda, ­Wyszyńskiego – którzy z tym tytułem związali wielki autorytet moralny. Reprezentuje Kościół w Polsce. Jest opoką trwałości. Kolejni przewodniczący Konferencji Episkopatu się zmieniają, prymas trwa.

Ks. Boniecki podkreślał, że prymas odważnie wchodzi na podminowane tereny. Wyliczał: „Ostrzega przed wmanewrowaniem Kościoła, biskupów i księży w doraźną politykę”; „Zabierając głos w sprawie reformy sądownictwa przypomniał, że przy okazji każdej reformy trzeba patrzeć na jej dalekosiężne skutki”; „Ku oburzeniu »prawdziwych katolików« wziął udział w obchodach 500-lecia Reformacji”; „W sprawie uchodźców mówił wyraźnie, że »chrześcijanin nie może zamknąć się przed uchodźcą«”.

Po wręczeniu Medali głos zabrali laureaci. List od Ewy Błaszczyk odczytała córka: „Nasza fundacja robi wszystko, żeby coraz więcej osób miało szansę na wybudzenie się ze śpiączki, szansę na drugie życie. To bardzo ważne dla chorych przebywających w stanie największego zaburzenia świadomości, przebywających na krawędzi życia i śmierci, ale nie mniej ważne dla ich bliskich. Choruje cała rodzina. Jednak nie ma takich trudności i cierpień, z których nie mogłoby wynikać dobro. Taki jest właśnie sens naszej działalności i tego się zawsze trzymamy”.

– Decydując się na przyjęcie Medalu mam poczucie, że nie jest to dla mnie wyróżnienie, ale swoisty dodatek motywacyjny – mówił abp Polak. – Jestem świadomy, że nigdy dosyć naszych zmagań z tym współczesnym smokiem nienawiści, strachów, podziałów, konfliktów, barykad.

I dodawał: – Chrześcijanie nie mogą być niewolnikami egoizmu indywidualnego, grupowego czy narodowego, bo chrześcijaństwo nie jest ideologią, nie może stać się zakładnikiem politycznych korzyści, traci bowiem wtedy ożywczą siłę. ©℗

Z listu EWY BŁASZCZYK, który odczytała Marianna Janczarska: „Nie ma takich trudności i cierpień, z których nie mogłoby wynikać dobro. Taki jest sens naszej działalności i tego się zawsze trzymamy”.

Abp WOJCIECH POLAK po wręczeniu Medalu: „Chrześcijaństwo nie jest ideologią, nie może stać się zakładnikiem politycznych korzyści, traci bowiem wtedy ożywczą siłę”.

Fundację Ewy Błaszczyk Akogo? można wesprzeć wysyłając SMS o treści: BUDZIMY pod numer 75 250 (opłata 6,15 zł z VAT)

Galeria zdjęć

Autor artykułu

Dziennikarka i redaktorka. Kierowniczka Zespołu Wydawców serwisu internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]