Reklama

Przywódca

Przywódca

21.09.2003
Czyta się kilka minut
Amerykanie kochają swoje narodowe symbole i swych bohaterów. Rudolph W. Giuliani prawie cały czas sprawowania urzędu burmistrza Nowego Jorku był bohaterem lokalnym i wzorem dla innych burmistrzów: uporał się z wysoką przestępczością i zamienił współczesnego Molocha w miasto nadające się do życia. A po 11 września 2001 r. dołączył do grona bohaterów narodowych. Jego wspomnienia pokazują, że nie było to dziełem przypadku.
J

Jakim cudem facet, który na porannych “operatywkach" zarządu miasta analizuje stopień przepełnienia koszy na śmieci, może sprawnie kierować 10-milionową metropolią? Giuliani odpowie: najważniejsze są sprawy najmniejsze. Pozwolisz, by kosze były zapchane, a jutro miasto zatonie w śmieciach. Pozwolisz, by wybito jedną szybę w opuszczonym domu, niedługo będą wybite szyby na całej ulicy.

Rady Giulianiego wydają się banalne. Otaczaj się wybitnymi ludźmi. Miej przekonania i przekazuj je innym. Bądź przykładem. Stawiaj czoło tyranom. Podstawową zaletą jest lojalność. Nieustannie się przygotowuj. Mniej obiecuj, a obietnice spełniaj z nawiązką. Niczego nie zakładaj z góry. Zwracaj uwagę na drobiazgi. I tak dalej. Można się uśmiechnąć. Jednak ta dziecinna wiara w prawdy oczywiste, proste słowa, wiara w dobro i ludzką solidarność jest siłą, która pozwala Amerykanom...

6708

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]