Reklama

Ładowanie...

Przypadek czy reguła?

23.03.2003
Czyta się kilka minut
W

W „TP” nr 7/2003 opublikowałem list „Kim jest koneser?” o włamaniu się nieznanych sprawców do barokowego kościółka w Rokiciu koło Płocka. „Koneserzy”, którzy ukradli dwie rzeźby aniołów z ołtarza, siedzą za kratkami, figury odzyskano. Wandalowie nie wycofali się jednak... Trzy dni temu stuletnie malowidła w płockiej katedrze, autorstwa Władysława Drapiewskiego i Luksemburczyka Nika Bruchera, zeszpecono sprayem. Osoba udająca satanistę lub w istocie przynależąca do sekty, namalowała w kościele kilkanaście krzyży do góry nogami.

Zniszczoną polichromię, w pamiętającej Bolesława Krzywoustego katedrze, miał malować Józef Mehoffer. Wykonał ją jednak kto inny, bo biskup Jerzy Szembek podobno zadarł z malarzem. Ponoć w czasie pierwszych prób biskup wszedł do katedry i powiedział do Mehoffera: „Niech no malarz zejdzie!”. Dumny artysta zareagował natychmiast: rzucił pędzel w naczynie z...

1328

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]