Reklama

Przed i po

Przed i po

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Nadużywa się terminu „esej”, określając często tym mianem teksty będące nieuporządkowanym zbiorem banalnych bądź wtórnych refleksji. Nowa książka Piotra Pazińskiego może służyć za przykład, czym esej być powinien.
A

Autor powieści „Pensjonat” i redaktor „Midrasza” pokazuje, jak ważna jest wewnętrzna architektura eseju i konsekwencja w prowadzeniu wątków. Co więcej – ten zbiór autonomicznych szkiców układa się w całość, ma wyrazistą dramaturgię i powracające tematy czy też – by odwołać się do tkackiej metafory obecnej nie tylko w tytule – nici przewodnie. Poszczególne fragmenty oświetlają się wzajemnie i komentują. To książka o literaturze, a także o teatrze w jego wyjątkowej odmianie, jaką był teatr Tadeusza Kantora. „Atrapy pamięci”, esej o Kantorze, oddający mu sprawiedliwość również jako pisarzowi, stanowi zwieńczenie całości, wielki finał otwarty znamiennym zdaniem „A jednak umarli niekiedy powracają”. W centrum „Rzeczywistości poprzecieranej” znajduje się bowiem katastrofa, a trzy teksty o Paulu Celanie przynoszą wnikliwą analizę wierszy poety, który szukał języka pozwalającego na...

3001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]