Reklama

Przeczytaj mnie

Przeczytaj mnie

14.05.2016
Czyta się kilka minut
W żywej bibliotece Książka to nie tylko historia, ale też twarz, żywy głos, mowa gestów.
Ludzie jako książki, czyli żywa biblioteka w Gdańsku, grudzień 2015 r. Fot. Renata Dąbrowska / AGENCJA GAZETA
J

Jest tak, jak w normalnej bibliotece. Przed wejściem, za stołem siedzą bibliotekarki. Wypisują czytelnikom karty. Jest też katalog. W nim – 18 pozycji. Tytuły brzmią intrygująco: „W obcym ciele”, „Tajemniczy Pan Tourette”, „Po pozytywnej stronie mocy.” Każdy ma około 30 minut, żeby zapoznać się z wybraną przez siebie pozycją. Kiedy przychodzi jego kolej, bibliotekarka prowadzi go do sali i sadza przy stoliku. Po chwili przyprowadza jego Książkę.
Przyprowadza?

To jedyna taka biblioteka, gdzie Książka to nie tylko historia, ale też twarz, żywy głos i mowa gestów. W żywej bibliotece Książka to tak naprawdę nie książka. To człowiek, który zdecydował się opowiedzieć o sobie.

Pierwszą żywą bibliotekę zorganizowali członkowie stowarzyszenia „Stop przemocy” na festiwalu Roskilde w 2000 r. Grupa Duńczyków, na co dzień walcząca z uprzedzeniami, doszła do wniosku, że...

10160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]