Reklama

Przeciwko historycznemu wszystkoizmowi

Przeciwko historycznemu wszystkoizmowi

05.04.2011
Czyta się kilka minut
"Tygodnik" już kilkakrotnie otworzył łamy dla rozważań o "Cenie przetrwania?". Chyba byłoby dobrze, gdybym i ja mógł zabrać głos w tej debacie.
W

W dyskusji o mojej książce pojawiło się wiele tropów prowadzących na manowce. Mam na myśli najzupełniej fantastyczne interpretacje, które - gdyby je brać serio - wikłałyby nas w dyskusje o czymś, czego nie ma. Nie ma np. w książce próby wyciągania wniosków o treści rozmów z oficerami SB na podstawie rachunków z knajpy. Byłby to kompletny nonsens. Nie wiem, jakim cudem wytrawny historyk, którym przecież jest Andrzej Friszke, dopatrzył się na jej kartach tego rodzaju wnioskowania. I nie rozumiem, dlaczego wytrawny dziennikarz, jakim jest Piotr Mucharski, brał to i inne fantastyczne twierdzenia swoich rozmówców z dobrodziejstwem inwentarza ("TP" nr 9/11).

Ale zostawmy to. W dotychczasowej debacie pojawiały się niekiedy wątki interesujące. Warto je rozwinąć, bo jeśli historia ma nas czegoś nauczyć, musimy ją najpierw dobrze rozumieć.

...

12768

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]