Reklama

Protokół ekologicznych rozbieżności

Protokół ekologicznych rozbieżności

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Ta skromna publikacja rozczaruje czytelników, którzy czekają na zdecydowaną, pełną emocji debatę o tym, jak katolicyzm powinien włączyć się w walkę z kryzysem ekologicznym.
K

Ks. Bołoz stawia sobie zupełnie inne zadania, rezygnując z gwałtownych filipik i piętnowania ideowych przeciwników. "Kościół i ekologia" to raczej pisany na chłodno przewodnik, w którym autor unika wychodzenia na pierwszy plan, ograniczając się do zestawiania poglądów i wyznaczania linii demarkacyjnych.

"Kościół i ekologia" pokazuje kilka ciekawych i mało znanych wśród katolików punktów widzenia, choćby Toma Reagana czy Paula Taylora. Dystans autora do opisywanych przez niego poglądów wynika być może ze świadomości, że nawet radykalna ekologia niesie ze sobą postulaty, które katolikom trudno potępiać. Choćby Martin Singer, jeden z najczęściej przywoływanych w książce autorów: jego poglądy o zrównaniu praw ludzi i zwierząt czy odrzuceniu preferencji gatunkowych dla człowieka to nieprzekraczalny limes - tu kompromisu trudno oczekiwać. Ale już ten sam Singer,...

1851

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]