Reklama

Proroctwo na XXI wiek

Proroctwo na XXI wiek

05.01.2003
Czyta się kilka minut
W

W dziale edycji specjalnych Biblioteki Kongresu (depozyt L. Vogelmana) znajduje się rocznik miesięcznika „Pielgrzym Krakowski i Warszawski”, wydawanego przez emigrantów polskich we Włoszech w 1797 r.

W numerze 1. tego czasopisma datowanym na dzień 3 stycznia, choć wydanym dwa dni później (z uwagi na przeciągające się uroczystości noworoczne)1, odnaleźliśmy proroctwo Wernyhory, dotyczące przyszłości narodu polskiego w XXI wieku.

Wedle zapewnień wydawcy „Pielgrzyma...” (Andrzeja Bonawentury Chrapowic-kiego) Proroctwo zostało przedrukowane z dzieła pt. „Najprawdziwsza wieszczba Moisieja Wernyhory, rodem ze wsi Dmytry-kówki, w r. 1761 Spiritu Divino, wyrzeczona za radą J.W. Senatora Kozłowskiego przez świadków zaprzysiężona i od Chorążego Tomasza Fiałkowskiego do druku podana w Krakowie za przywilejem M. Culexa, typografa grodzkiego MDCCXCIV”.

*

Posłuchajte,...

6431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]