Reklama

Problem z muzyką współczesną

Problem z muzyką współczesną

05.06.2007
Czyta się kilka minut
"TYGODNIK POWSZECHNY": - Medium elektroniczne jest w pewnym sensie antyemocjonalne, obiektywne i, jak mawiali niegdyś adwersarze muzyki elektronicznej, odhumanizowane...
M

Michał Talma-Sutt: - Technologia sama w sobie może i jest bezduszna, ale trzeba pamiętać, że za nią stoi człowiek. Komputer jest dla kompozytora takim samym narzędziem jak dłuto dla rzeźbiarza.

- Tyle tylko, że jeśli twórca pisze utwór na flet czy skrzypce, dużą rolę odgrywa jeszcze wykonawca. W przypadku komponowania muzyki elektronicznej sam Pan wpływa na efekt końcowy.

- Na pewno, poza tym jestem pierwszym słuchaczem utworu, co pozwala reagować na materiał, daje komfort pracy nad fragmentem dopóty, dopóki nie będę zadowolony z efektu. Jeśli zaś chodzi o twórczość innych, to najbardziej lubię te zdarzenia akustyczne, wizualne, w których zapominam, że udział w ich powstaniu miał komputer. A zdarzało mi się słuchać utworów, w których komputer panuje nad kompozytorem.

- Czy więc niezwykle łatwy dostęp do programów komputerowych...

7210

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]