Reklama

Ładowanie...

Problem z muzyką współczesną

05.06.2007
Czyta się kilka minut
"TYGODNIK POWSZECHNY": - Medium elektroniczne jest w pewnym sensie antyemocjonalne, obiektywne i, jak mawiali niegdyś adwersarze muzyki elektronicznej, odhumanizowane...
M

Michał Talma-Sutt: - Technologia sama w sobie może i jest bezduszna, ale trzeba pamiętać, że za nią stoi człowiek. Komputer jest dla kompozytora takim samym narzędziem jak dłuto dla rzeźbiarza.

- Tyle tylko, że jeśli twórca pisze utwór na flet czy skrzypce, dużą rolę odgrywa jeszcze wykonawca. W przypadku komponowania muzyki elektronicznej sam Pan wpływa na efekt końcowy.

- Na pewno, poza tym jestem pierwszym słuchaczem utworu, co pozwala reagować na materiał, daje komfort pracy nad fragmentem dopóty, dopóki nie będę zadowolony z efektu. Jeśli zaś chodzi o twórczość innych, to najbardziej lubię te zdarzenia akustyczne, wizualne, w których zapominam, że udział w ich powstaniu miał komputer. A zdarzało mi się słuchać utworów, w których komputer panuje nad kompozytorem.

- Czy więc niezwykle łatwy dostęp do programów komputerowych...

7210

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]