Reklama

Prawda, odpowiedzialność, przebaczenie

Prawda, odpowiedzialność, przebaczenie

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Ewentualne skazanie gen. Jaruzelskiego za złamanie Konstytucji nie tylko da świadectwo prawdzie, ale będzie też ostrzeżeniem dla tych, którzy w imię interesów grupowych stawiają się ponad prawem.
I

Informacja o pociągnięciu do odpowiedzialności karnej gen. Jaruzelskiego jest zbyt skąpa, by na jej podstawie zajmować się szczegółowymi problemami prawnymi, jak choćby prawidłowością kwalifikacji prawnej zdarzeń, które miały miejsce w momencie wprowadzania stanu wojennego i miesiącach następnych, oraz znaczeniem dla toczącego się postępowania karnego umorzenia przez sejmową komisję odpowiedzialności konstytucyjnej postępowania wobec autorów stanu wojennego. W tej sytuacji warto skupić się na problemach o charakterze ogólnym - zarówno prawnych, jak moralnych.

---ramka 421095|lewo|1---Nie może budzić wątpliwości, że wprowadzenie stanu wojennego na podstawie dekretów wydanych przez Radę Państwa łamało normy konstytucyjne, bowiem w tym samym czasie miała miejsce sesja Sejmu. Taka sytuacja wykluczała możliwość wydawania ważnych dekretów z mocą ustaw. Zresztą samo...

6340

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]