Reklama

Pramatki

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Fundamentem Dobrej Nowiny - Ewangelii - jest świadectwo o Jezusie umarłym i zmartwychwstałym. We wszystkich Ewangeliach pierwszymi świadkami Zmartwychwstałego są kobiety. Zarazem jednak Ewangelie różnią się w wielu szczegółach opisu tych wydarzeń.
M

Mateusz wspomina "wiele niewiast" obecnych przy ukrzyżowaniu, spośród których bliżej określa trzy: Marię Magdalenę, Marię, matkę Jakuba i Józefa, i matkę synów Zebedeusza (por. Mt 27,55). Dwie z nich - "Maria Magdalena i druga Maria" - po pogrzebie Jezusa "siedziały tam naprzeciwko grobu" (Mt 27,61). One też pojawiają się ponownie "po szabacie, w pierwszy dzień tygodnia o świcie". Przychodzą, by "zobaczyć grób" (Mt 28,1).

Oto następuje “wielkie trzęsienie ziemi" (Mt 28,1) - podobnie, jak przy śmierci Jezusa (por. Mt 27,51) - którego przyczyną jest zstąpienie anioła dla odsunięcia kamienia od grobu. Strażnicy wysłani tam przez Piłata na prośbę arcykapłanów i faryzeuszy, o których wspomina jedynie Mateusz, “zatrzęśli się ze strachu przed nim i jakby zmartwieli" (Mt 28,4). O reakcji kobiet początkowo nie dowiadujemy się nic. Jakby wyprzedzają ją słowa anioła: “...

3602

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]