Reklama

Pożegnanie z „multi-kulti”

Pożegnanie z „multi-kulti”

01.03.2011
Czyta się kilka minut
Europa się boi. Nie tylko mieszkańców Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy mogą skorzystać z arabskiej "Wiosny Ludów", by szukać u nas lepszego życia. Coraz głośniej mówi się też o fiasku eksperymentu z wielokulturowością.
D

Druga, mniej radosna strona oswobodzenia Afryki Północnej spod władzy autorytarnych przywódców objawiła się na początku lutego. Celem uderzenia stały się Włochy - i nic w tym dziwnego, skoro leżą najbliżej. Do brzegów maleńkiej wysepki Lampedusa zaczęły przybijać statki i łodzie, wiozące uciekinierów z Tunezji.

W ciągu paru dni przybyło pięć tysięcy ludzi - tylu, ilu mieszkańców liczy wyspa. "Jak gdyby cały naród chciał uciec najpierw z Tunezji do Włoch, a potem dalej, do innych krajów" - powiedział Bernardino de Rubeis, szef władz Lampedusy, ogłaszając na wyspie stan klęski.

Kraje frontowe, kraje docelowe

Włochy są bezradne. Tamtejszy rząd domaga się pomocy od Unii Europejskiej - środków na utrzymanie uchodźców i patroli do pilnowania wód wokół Lampedusy, która od Sycylii jest oddalona o ponad 200 km,...

12648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]