Reklama

Pożegnanie z „multi-kulti”

Pożegnanie z „multi-kulti”

01.03.2011
Czyta się kilka minut
Europa się boi. Nie tylko mieszkańców Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy mogą skorzystać z arabskiej "Wiosny Ludów", by szukać u nas lepszego życia. Coraz głośniej mówi się też o fiasku eksperymentu z wielokulturowością.
D

Druga, mniej radosna strona oswobodzenia Afryki Północnej spod władzy autorytarnych przywódców objawiła się na początku lutego. Celem uderzenia stały się Włochy - i nic w tym dziwnego, skoro leżą najbliżej. Do brzegów maleńkiej wysepki Lampedusa zaczęły przybijać statki i łodzie, wiozące uciekinierów z Tunezji.

W ciągu paru dni przybyło pięć tysięcy ludzi - tylu, ilu mieszkańców liczy wyspa. "Jak gdyby cały naród chciał uciec najpierw z Tunezji do Włoch, a potem dalej, do innych krajów" - powiedział Bernardino de Rubeis, szef władz Lampedusy, ogłaszając na wyspie stan klęski.

Kraje frontowe, kraje docelowe

Włochy są bezradne. Tamtejszy rząd domaga się pomocy od Unii Europejskiej - środków na utrzymanie uchodźców i patroli do pilnowania wód wokół Lampedusy, która od Sycylii jest oddalona o ponad 200 km,...

12648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]