Reklama

Ładowanie...

Poza granicami chrześcijaństwa

21.10.2008
Czyta się kilka minut
W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. J 1, 4
T

Tyle razy mówimy o życiu i zmartwychwstaniu jako o istotnych treściach chrześcijaństwa. Tyle razy podczas papieskich dni przypominamy o kulturze życia fundamentalnej dla wizji świata i człowieka ukazywanej przez Jana Pawła II. Równocześnie zaś coraz częściej pojawiają się katastroficzne teorie głoszące, iż - na przekór papieskim opiniom - to właśnie rzeź, ofiara krwi, groza masakry niosącej śmierć stanowią zasadę bytu, z której wyrasta polskość, patriotyzm, heroizm, sens.

Dla chrześcijanina sens dziejom świata nadaje ofiara krwi przelanej na krzyżu; przelanej nie w imię apoteozy masakry, lecz w imię miłości Boga do człowieka. O miłości tej przypomina każda Msza Święta - bezkrwawa ofiara. Polskość nie zaczęła natomiast istnieć dopiero w 1944 r. Jej piękne i dojrzałe przejawy wskazuje choćby Jan Paweł II, pisząc o Rzeczypospolitej Jagiellonów, która wzrastała...

1737

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]