Polski Kościół chce pomóc uchodźcom

Zgodę na organizowanie w Polsce przez Caritas korytarza humanitarnego dla uchodźców z krajów ogarniętych wojną wyrazili biskupi podczas 373. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

08.06.2016

Czyta się kilka minut

Tymczasowy obóz dla uchodźców na granicy grecko-macedońskiej. Fot: Marek M Berezowski/REPORTER /
Tymczasowy obóz dla uchodźców na granicy grecko-macedońskiej. Fot: Marek M Berezowski/REPORTER /

Dziewięć miesięcy upłynęło od ogólnego apelu abp. Stanisława Gądeckiego, aby każda parafia w Polsce przyjęła rodzinę uchodźców. Wczoraj biskupi ogłosili nareszcie, w jaki sposób konkretnie Kościół pomoże potrzebującym. 

Biskupi obradujący w czwartek na zebraniu Konferencji Episkopatu Polski zgodzili się, aby Caritas Polska, od kilku lat pomagająca ofiarom wojny w Syrii, zorganizowała system tzw. korytarzy humanitarnych. Umożliwiłby on sprowadzenie do Polski – prawdopodobnie z Libanu, Jordanii lub Turcji – niewielkich grup uchodźców. Zanim otrzymaliby polskie wizy, ich sytuacja byłaby dokładnie sprawdzona; zostaliby oni także prześwietleni przez polskie służby bezpieczeństwa. 

Idea korytarzy humanitarnych – wspierana przez papieża Franciszka i sprawdzona już w praktyce m.in. przez włoskie kościoły chrześcijańskie, ale także np. świeckie władze Brazylii – polega na zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno państwu przyjmującemu uchodźców, jak i im samym (objęci programem unikają np. ryzykownej przeprawy przez morze), a także na wyciągnięciu ręki do tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Od wielu miesięcy o stworzenie oficjalnych, unijnych korytarzy humanitarnych dla uchodźców apelują, bezskutecznie, orgranizacje humanitarne.

Jeśli polski Kościół zrobi to, co obiecuje, pomoże i uchodźcom, i sobie – od miesięcy jest on bowiem narażony na krytykę, że w kwestii kryzysu migracyjnego zachowuje się biernie.

„Wspólnota Kościoła musi pomagać tym, którzy uciekają przed śmiercią i prześladowaniem i groźbą utraty życia – nasze stanowisko jest tu niezmienne” - powiedział w czwartek Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Krzysztof Zadarko, delegat Episkopatu ds. Imigracji. Przypomniał też, że Caritas Polska i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa na rzecz uchodźców w krajach ich pobytu oraz, że ta praca będzie kontynuowana. 

Konkretów projektu jeszcze nie znamy, ale ostatnia wypowiedź kard. Kazimierza Nycza – który w rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim deklarował, że „nie chodzi o to, czy pomagać, czy nie, tym, którzy uciekają przed wojną; pytanie brzmi: jak pomóc im skutecznie i dobrze” – pozwala sądzić, że Kościół jest zdeterminowany do działania. 

Co więcej, wiele wskazuje na to, że może liczyć na wsparcie rządu. W spotkaniu z biskupami uczestniczył wicemnister spraw wewnętrznych Jakub Skiba. Choć czołowi politycy PiS nie ukrywają swojej niechęci wobec imigrantów – a Polska pod rządami premier Beaty Szydło stała się w Europie symbolem braku solidarności – kościelna propozycja „korytarzy humanitarnych” jest władzom w Warszawie bardzo „po drodze”. Wpisuje się bowiem w nową polską strategię, o której premier Szydło mówiła w czasie majowego I Światowego Szczytu Humanitarnego – aby uchodźcom pomagać „bliżej miejsca wypadku”, czyli na Bliskim Wschodzie. W samym tylko niewielkim Libanie mieszka ponad milion Syryjczyków. 

To dobra i skuteczna strategia (także ekonomicznie: za tę samą kwotę można tam wesprzeć kilkukrotnie więcej ludzi) – pozostaje tylko mieć nadzieję, że polska pomoc nie ograniczy się, jak wynika z pierwszych informacji, do kilkudziesięciu osób (a w ślad za nią Kościół zacznie wyraźniej niż dotąd występować przeciw ksenofobii i nienawiści wobec obcokrajowców). Stać nas na o wiele więcej. Dzisiejszej decyzji polskich biskupów wyczekiwało wielu katolików. Z ich pierwszych, gorących komentarzy, przebijają rzadkie dotąd sformułowania: są, jak piszą, dumni ze swoich biskupów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej