Reklama

Powstało „oko cyborga”

Powstało „oko cyborga”

25.05.2020
Czyta się kilka minut
T

Typowym elementem robotów w filmach science ­fiction są sztuczne oczy. W rzeczywistości są one udoskonalane w celach przywrócenia wzroku u osób niewidomych. Od lat największym wyzwaniem dla naukowców jest odtworzenie okrągłego kształtu siatkówki (miejsca, gdzie powstaje pierwotny obraz). Grupa badaczy z uniwersytetu w Hongkongu opracowała właśnie prototyp podobnej do ludzkiej, wklęsłej „siatkówki”, zbudowanej z fotoreceptorów zanurzonych w półkulistej skorupie. Powstaje na nich obraz, który jest dalej przesyłany za pomocą przewodów naśladujących funkcję włókien nerwowych. Sztuczna siatkówka umocowana jest w polimerze silikonowym, pełniącym funkcję pośrednika pomiędzy receptorami a złączami odchodzącymi.

Nowe bioniczne oko ma imponujące właściwości: wykrywa światło o różnej intensywności, również tak słabe, jakie umie zarejestrować ludzkie oko dopiero po długiej akomodacji w ciemności. Może też szybciej reagować niż nasze oczy. Przewiduje się także, że przyszłe wersje będą mogły osiągnąć niespotykaną w naturze rozdzielczość. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]