Reklama

Powrót liniowego

Powrót liniowego

27.02.2008
Czyta się kilka minut
Zapowiedź powrotu do planów wprowadzenia w Polsce podatku liniowego została przez Donalda Tuska złożona niespodziewanie i w niefortunnej formie. Wydawało się, że koncepcje wyrażane niegdyś w formule "3 x 15" zostały unicestwione w kampanii 2005 r. przez akcję propagandową PiS, z pamiętną rolą pustej lodówki. Co prawda PiS przegrało następne wybory, ale na pewno nie z powodu wzrostu przychylności elektoratu dla podatku liniowego, o którym zresztą PO w toku kampanii nie wspominała. Ponadto w fotelu prezydenta zasiada Lech Kaczyński, który zapowiada, że zawetuje ustawę wprowadzającą ów podatek. Dla przełamania weta Platforma nie może liczyć na wsparcie lewicy, a zapewne także PSL.
Z

Zapewne wszystkie te uwarunkowania premier brał pod uwagę, gdy termin wprowadzenia podatku liniowego odsuwał na koniec kadencji. Prawdopodobnie Lech Kaczyński nie będzie już wówczas prezydentem, a gdyby jego miejsce w 2010 r. zajął Tusk, zniknęłaby główna przeszkoda na drodze reformy. Tyle że zaraz potem przyjdzie rok wyborów parlamentarnych, a wprowadzenie kontrowersyjnych pomysłów w tym okresie jest mało realne.

Czy gra jest warta świeczki? Doświadczenia krajów, które "liniowca" wprowadziły, są zachęcające. Niemal we wszystkich wzrost gospodarczy znacznie przyspieszył, krajom bałtyckim i Słowacji przydając nawet miana tygrysów gospodarczych. Jednakowy podatek dla wszystkich radykalnie upraszcza system fiskalny, praktycznie eliminując konieczność składania zeznań podatkowych, i w znacznym stopniu eliminuje szarą strefę, szczególnie zatrudnienie na czarno....

3328

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]