Reklama

Ładowanie...

"Posłuchamy cię innym razem"

21.11.2004
Czyta się kilka minut
Czy kilkusetstronicowa książka może mieć wpływ na życie parafialne? Co roku na plebaniach pojawia się Program Duszpasterski, zawierający propozycje przygotowane przez specjalną komisję w Episkopacie. Paradoksalnie jednak, można się z nich więcej dowiedzieć o społeczeństwie niż o Kościele.
T

To było na początku pracy duszpasterskiej jednego z kapłanów. Do jego obowiązków należały cotygodniowe odwiedziny w areszcie śledczym. Spotykał tam ludzi “połamanych", pocieszał więźniów, którzy czekali na wyrok. Pewnego razu na rozmowę przyszedł stosunkowo młody człowiek. Był rozgoryczony, bo nikt nie odpowiadał na jego listy, choć bardzo chciał uzyskać od rodziców przebaczenie za zło, którego się dopuścił. Kapelan miał gotową odpowiedź: nie martw się, wyjdziesz z więzienia i wszystko się ułoży. Zawsze można pojechać do domu i osobiście przeprosić, a najlepiej poprawić się i w ten sposób udowodnić dobrą wolę. - Widzi ksiądz - przerwał więzień - ja nigdy stąd nie wyjdę. Od kilkunastu lat jestem nosicielem HIV. Teraz jestem już chory na AIDS, więc na pewno umrę, zanim skończy się odsiadka.

Księża stawiani są w podobnych sytuacjach nieskończenie wiele razy:...

7184

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]