Reklama

Portret człowieka wolnego

Portret człowieka wolnego

01.08.2004
Czyta się kilka minut
To zjawisko w literackich stosunkach polsko-czeskich rzadkie: uwielbienie dla Bohumila Hrabala trwa w Polsce już piątą dekadę.
N

Niektóre okresy historyczne były gorsze dla Autora, lecz dla jego dzieła złej koniunktury w Polsce właściwie nie było. W “Skrzydlatych słowach" Henryka Markiewicza i Andrzeja Romanowskiego znajdujemy wprawdzie tylko “Pociągi pod specjalnym nadzorem", ale przynajmniej dwa inne tytuły próz Hrabala - “Zbyt głośna samotność" i “Czuły barbarzyńca" - weszły do kanonu polszczyzny przełomu wieków. Popularność pisarza wzmacniały filmy, utrwalające (a czasami deformujące) obraz jego dzieła. Czego zaś nie dało się wydrukować oficjalnie, publikowano w drugim obiegu.

No właśnie - przewodnik po Hrabalu autorstwa Polaka Aleksandra Kaczorowskiego jest książką pożyteczną także dla Czechów. O popularności “Zbyt głośnej samotności" w Polsce wprawdzie wiedziałem, ale o tym, że podziemne polskie wydanie w NOW-ej było pierwszym obcojęzycznym wydaniem tej książki w ogóle,...

5953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]