Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pomyłki Einsteina

Pomyłki Einsteina

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Pewna młoda osoba zadała mi niedawno pytanie, czym różni się ameba od Einsteina. Naturalnie wziąłem to za podstępny żart izlekceważyłem. Jak wogóle można zestawiać największego fizyka XX wieku zprymitywnym stworzeniem, którego wdodatku nie widać? Sprostowania fałszywych oskarżeń nie mają już ani atrakcyjności tych oskarżeń, ani ich siły przebicia. Anonimowy dyplomata duński, XIX w.
1

18 kwietnia 1955 r. zmarł Albert Einstein. Był do końca aktywny naukowo, choć przez ostatnie 25 lat życia działał poza głównym nurtem rozwoju fizyki, którego uparcie nie akceptował. Przyczyną jego zgonu był stosunkowo niegroźny tętniak aorty, którego nie chciał operować, ponieważ - jak się wyraził - "życie przedłużane poza naturalny kres traci swój smak". Na biurku w jego gabinecie w Princeton znaleziono niedokończone oświadczenie z okazji Święta Niepodległości Izraela, w którym napisał m.in.: "Celem moich dążeń jest po prostu to, by z pomocą mych marnych możliwości służyć prawdzie i sprawiedliwości, nawet jeśliby to nie podobało się nikomu".

Historię piszą zwycięzcy

Pytanie o Einsteina i amebę okazało się jak najbardziej poważne: zostało zadane na renomowanej uczelni w czasie egzaminu z... psychologii. Odpowiedź "...

10411

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]