Reklama

Polsko-litewska zimna wojna

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Marius Ivaškevičius, litewski pisarz: Sposób, w jaki mniejszość narodowa jest traktowana przez państwo, w którym żyje, świadczy o tym, czy to państwo i naród są silne czy słabe. My, Litwini, pokazujemy, że jesteśmy narodem słabym. Rozmawiała Patrycja Bukalska
P

Patrycja Bukalska: Po roku 1989 o Polsce i Litwie mówiono bardzo długo - przynajmniej po stronie polskiej - jako o najbliższych sojusznikach, krajach zaprzyjaźnionych i wspierających się w drodze do NATO i UE. Teraz wydaje się, że rzeczywistość jest coraz odleglejsza od takiego wyobrażenia, a między Warszawą i Wilnem narasta kryzys. Dlaczego jest tak źle między Polakami i Litwinami?

Marius Ivaškevičius: Myślę, że nasze stosunki przez ostatnich 20 lat i tak są swego rodzaju cudem, biorąc pod uwagę to, jak wyglądały na początku XX stulecia. Na określenie tego, co dzieje się teraz, nie znajduję innego słowa jak nonsens. Sądzę, że niektórzy politycy starają się zbić na tym polityczny kapitał.

To wszystko zaszło już naprawdę za daleko. Nadszedł już czas na np. jakąś debatę intelektualistów z obu krajów, co pomogłoby przenieść...

4182

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]