Reklama

Ładowanie...

Polska-Niemcy: trochę cieplej

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Wydawać by się mogło, że nieprzyjęcie unijnej konstytucji będzie gwoździem do trumny stosunków polsko-niemieckich, ostatnio najgorszych od 1989 roku. Tymczasem, choć szczyt w Brukseli był może i szokiem (spodziewanym), to szok ten może być ozdrowieńczy. Oba kraje nie zmieniły wprawdzie stanowisk, ale w ciągu miesiąca, który minął po Brukseli w Niemczech pojawiło się wiele głosów, wzywających do naprawy stosunków z Polską.
N

Na pytanie tygodnika SPIEGEL, czy Polska jest niewdzięczna wobec Niemców, minister Joschka Fischer odpowiada: “Tu nie chodzi o wdzięczność (...). Dziś pytanie brzmi, jaką postawę Polska, ten dumny i duży kraj przybierze wobec Europy? Jaki wkład do europejskiego zjednoczenia chcą wnieść Polacy? Na te pytania naród polski musi sobie odpowiedzieć sam. Jeśli potrzebuje czasu, trzeba mu go dać". Czy Fischer jest poirytowany postawą Polski? “Absolutnie nie. Nigdy nie oczekiwałem od Polski wdzięczności, zawsze wiedziałem, że Polacy to naród o silnej tożsamości, świadom swych interesów i pozycji. Nie powinniśmy zapominać, że to »Solidarność« wniosła decydujący wkład do przezwyciężenia muru i upadku sowieckiego imperium". Polacy są narodem o dobrej pamięci historycznej i “nie powinniśmy nigdy zapominać, jak straszliwe zbrodnie Niemcy popełnili w Polsce".

Ale może...

4073

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]