Reklama

Polityczni Rusini

Polityczni Rusini

21.05.2017
Czyta się kilka minut
Antoni Kroh, badacz ludów karpackich: Łemków łączy dziś trauma w czwartym pokoleniu, poczucie wyjątkowości własnego cierpienia, przekonanie, że tylko im wiatr wiał w oczy, a inni gryźli pestki.
Łemkowska chałupa w Czarnem, 2010 r. Fot. Adam Lawnik / EAST NEWS
A

AGNIESZKA SABOR: Spotykamy się w Collegium Maius na sesji „Łemkowie. Akcja »Wisła«”, zorganizowanej przez Polską Akademię Umiejętności. Mam wrażenie, że to bardzo wewnątrzśrodowiskowe wydarzenie.

ANTONI KROH: Na podobnych uroczystościach widzę ciągle te same twarze, z roku na rok coraz starsze. Czasem zajrzy ktoś młody. Przekonani przekonują przekonanych. Tymczasem – i chcę, by zabrzmiało to mocno – każda rocznica Akcji „Wisła” winna być traktowana przez państwo, społeczeństwo, Kościół, tak samo jak inne tragiczne rocznice: Westerplatte, Poczta Gdańska, Katyń, Zamojszczyzna, Palmiry, powstanie w getcie, powstanie warszawskie. Bo nie jest to jedynie sprawa ukraińska czy łemkowska. To także sprawa polska. W moim kraju bezprawnie (i bezkarnie) przemieszczono ponad sto tysięcy moich współobywateli. A skoro można wysiedlić Łemkowszczyznę, to...

15644

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]